пятница, 13 декабря 2013 г.

გაკვეთილის გეგმა - "ვეფხისტყაოსანი"

გაკვეთილის თემა

შოთა რუსთაველის ,,ვეფხისტყაოსანი’’
ნაწყვეტი თავიდან ;წასვლა ავთანდილისაგან ნესტან -დარეჯანის საძებრად და ქარავანთა შეყრა’’ 
მასწავლებლის სახელი და გვარი
ნუნუ თათანაშვილი
სწავლების საფეხური
მე-8 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
16
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ტექსტზე მუშაობის უნარ - ჩვევის განვითარება, საკუთარი თვალსაზრისის გამოთქმა.
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მიზნები და შედეგები
.
ქართ. VIII. 5. მოსწავლეს შეუძლია გაიაზროს, გააანალიზოს და შეაფასოს ტექსტები (მხატვრული და არამხატვრული), რომლებიც შეიცავენ გარკვეულ თვალსაზრისს ან მსჯელობას კონკრეტულ  საკითხებზე.
ქართ. VIII. 6. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს ტექსტის შესაბამისობა კონკრეტულ მიზანსა და აუდიტორიასთან.

ქართ. VIII. 8. მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ხერხებისა და ენობრივი მახასიათებლების ცოდნის გამოყენება ტექსტების გასაანალიზებლად.

წინასწარი ცოდნა
იციან ეპიზოდები პოემის ტექსტიდან, იცნობენ პერსონაჟებს,  შეუძლიათ მხტვრულ- გამომსახველობითი საშუალებების მოძიება.
გაკვეთილის მსვლელობა
A ფაზა|გამოწვევა.
აქტივობა1. დრო 5 წთ.
გონებრივი იერიშის მეთოდით გამოვიკითხავ მასალას.
აქტივობა 2. დრო 5 წთ.
მოსწვლეებს ვავალებ გამოთქვან მოსაზრებები ნურადინ- ფრიდონზე.
B ფაზა | გაკვეთილის მსვლელობა .
აქტივობა1. დრო 5 წთ.
ტექსტის სირთულიდან გამომდინარე ვიწყებ კითხვას, ვაკეთებ სათანადო კომენტარს.
აქტივობა 2.დრო 5წთ.
კითხვას ვაგრძელებინებ მოსწავლეებს და ვაკეთებინებ სათანადო კომენტარს.
აქტივობა 3. დრო 5 წთ.
ტექსტის წქკითხვის შემდეგ მოსწავლეებს ვავალებ იმუშაონ წყვილებში და დაწერონ ავთანდილისა ვაჭართა დამახასიათებელი თვისებები.
C ფაზა| შეჯამება.
აქტივობა1. დრო 8 წთ.
მოსწავლეთა ნამუშევრების პრეზენტაცია.
აქტივობა 2. დრო 10 წთ.
ვიდეოფილმის ჩვენება იერუსალიმის ქართველთა ჯვრის მონასტერზე.
საშინაო დავალება;
ტექსტი შინ წასაკითხად.
დასაწერად- თხზულება- ფილმით მიღებული შთაბეჭდილება.




შეფასების საგანი და პროცედურები
მასწავლებლის დაკვირვება მოსწავლეთა აქტივობასა და ქცევაზე.


მოსწავლეთა ნამუშევრების
ანალიზი,ურთიერთშეფასება.



გამოყენებული რესურსები
მე-9 კლასის სახელმძღვანელო, ავტორები; ვახტანგ როდონაია და სხვები.
კალმები, ფურცლები,პროექტორი.კომპიუტერი.



Комментариев нет:

Отправить комментарий